Последние новости
Истории борьбы

Помогать просто. Пособие по облегчению ухода за паллиативыми пациентами.

Поробнее →

"У меня рак почки". Практическое руководство для пациентов и членов их семей.

Поробнее →

Антонина Громова (Москва)

Поробнее →
Все истории →

Знання про онкологічні захворювання важливий крок у боротьбі з недугою.

Дата: 25 марта 2013   Категория: Новости УФР

У цьому році Всесвітній день боротьби проти раку, присвячений проблемі «Розсіювання руйнівних міфів і помилок про рак, під гаслом «Рак — Чи знаєте ви?»

Розглянемо основні міфи, які існують навколо проблеми раку.

Міф 1. Рак — це просто питання здоров'я

Рак є не тільки проблемою охорони здоров'я. Він — одна з основних проблем, що підриває соціально-економічний прогрес в усьому світі, а також суттєво впливає на права людини.

Близько 47% випадків захворювання і 55% смертей від раку відбувається в менш розвинених регіонах світу.

Ситуація, за прогнозами, погіршуєть­ся: до 2030 року, якщо нинішні тенденції збережуться, випадків захворювання на рак збільшиться на 81% в країнах, що розвиваються.

Сьогодні вплив раку на населення пе­решкоджає досягненню Цілей розвитку тисячоліття до 2015 року.

Рак є як причиною, так і результатом поганого достатку. Він негативно впли­ває на здатність сім'ї отримувати дохід у зв'язку з високими витратами на ліку­вання, тим самим штовхаючи її до бід­ності. У той же час бідність, відсутність доступу до освіти і охорони здоров'я збільшує ризик людини захворіти на рак і вмерти від цієї хвороби.

Рак перешкоджає поліпшенню охоро­ни здоров'я жінок і тендерної рівності. На рак шийки матки та молочної за­лози в сукупності припадає більше 750 тисяч смертей у рік з великим відсотком смертності у країнах, що розвиваються.

Вартість наслідків від раку досягне $458 млрд на рік у 2030 році, але ефек­тивні стратегії для вирішення спільних проблем, пов'язаних з факторами ри­зику розвитку раку (таких як вживан­ня тютюну, зловживання алкоголем, неправильне харчування і відсутність фізичної активності), обійдуться всього у $2 млрд на рік.

Міф 2. Рак — це хвороба багатих, літніх людей у розвинених країнах

Рак є глобальною епідемією. Вона торкається людей різного віку і соціально-економічних груп у різних країнах, осо­бливо у тих, що розвиваються.

Від раку в наш час гине більше лю­дей у всьому світі, ніж від ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та малярії разом узятих. З 7,6 млн смертей у світі від раку в 2008 році більше 55% зареєстровані у менш розвинених регіонах світу. Більшість смертей від раку шийки матки та мо­лочної залози в рік припадає на репро­дуктивний вік жінки. З 275 тисяч жінок, які помирають щороку від раку шийки матки, більше 85% випадків смертей припадає на країни, що розвиваються. Якщо це не зупинити, до 2030 року рак шийки матки буде вбивати до 430 тисяч жінок щороку.

Рак зачіпає не тільки літніх, але й лю­дей працездатного віку.

Близько 50% випадків захворювання на рак у країнах, що розвиваються, ви- . никає в осіб до 65 років. Це трагедія для родини і для населення, і має потенці­альний вплив на економічний розвиток країни.

Вплив недуги на всі групи населення є руйнівним, особливо для бідних, ураз­ливих та соціальне незахищених людей, які не отримують повного лікування і вмирають раніше від онкологічного за­хворювання.

Демографічні відмінності корелюють з високим впливом загальних факторів ризику розвитку раку, наприклад, по­гане харчування, вживання алкоголю, тютюнопаління, відсутність фізичної активності.

Нерівність у доступі до послуг лі­кування також пов'язана з соціально-економічним статусом: бідні і вразливі верстви населення не в змозі оплачу­вати дорогі ліки і методи лікування раку.

Слід розробляти та впроваджувати заходи соціального захисту, в тому числі — загальне охоплення населення профілактичними оглядами, необхід­ними для того, щоб всі громадяни мали повний доступ до можливості профі­лактики онкологічних захворювань та боротьби з ними.

Всі люди повинні мати доступ до перевірених ефективних методів діа­гностики та лікування онкологічних захворювань і послуг на рівних умовах.

Міф 3. Рак — це смертний вирок

Багато видів раку, які колись вважа­лися смертним вироком, тепер можна вилікувати, а у багатьох людей можна ефективно лікувати.

Прогрес у розумінні факторів ризику і профілактика раку, раннє виявлення, сучасні методи діагностики та лікуван­ня значно поліпшили ситуацію.

За рідкісними винятками, ранні стадії раку не призводять до смертельних ви­падків і добре піддаються лікуванню.

Лише у США сьогодні налічується 12 млн. людей, які живуть з раком.

У країнах з більш ніж десятирічним досвідом роботи за організованими про­грамами профілактики раку молочної за­лози, зниження смертності від цієї пато­логії є значним. Наприклад, мамографічні програми скринінгу Австралії, що були започатковані у 1991 році, привели до зни­ження захворюваності на 30% протягом останніх двох десятиліть. Захворюваність на рак шийки матки в розвинених країнах знизилася, коли був впроваджений «Рар»-тест при гінекологічних оглядах жінок, а останні дані показують, що в деяких краї­нах, таких як Велика Британія, смертність завдяки цьому знизилася удвічі за період 1990-2010 роки.

Міф 4. Рак — це моя доля

При правильній стратегії, третині з найбільш поширених видів раку можна запобігти.

Профілактика є найбільш економічно ефективним і стійким способом ско­рочення глобальної проблеми онколо­гічних захворювань у довгостроковій перспективі.

Глобальні, регіональні та національні програми, пропаганда здорового способу життя можуть суттєво зменшити рівень онкологічних захворювань, які викликані такими факторами ризику, як вживання алкоголю, тютюнопаління, нездорове харчування, відсутність фізичної актив­ності. Поліпшення раціону харчування, фізичної активності та підтримання здо­рової ваги тіла може запобігти близько третині найбільш поширених видів раку.

Тютюнопаління є найбільш небез­печним та критичним фактором ризику розвитку раку та за оцінками спеціаліс­тів вб'є близько одного мільярда людей у 21 столітті. Його вплив пов'язаний із 71% всіх смертей від раку легенів, на частку якого припадає не менше 22% всіх випадків смертей від раку.

На хронічні інфекції припадає близько -16% всіх випадків захворювання раком у світі, і ця цифра зростає майже до 23% у країнах, що розвиваються. У цих країнах деякі з найбільш поширених видів раку, такі як рак печінки, шийки матки та шлунка пов'язані з інфекціями вірусу ге­патиту В (НВУ), вірусу папіломи людини (ВПЛ) і бактерії НеІісоbасtеr пілорі (Н.). Як наслідок, впровадження безпечної, ефективної та доступної вакцинації та своєчасного лікування хронічних інфек­ційних хвороб і їх профілактики повинні бути реалізовані в рамках національних планів боротьби із раком.

У багатьох країнах існують неправиль­ні уявлення про діагностику й лікування онкологічних захворювань, тому інколи хворі вдаються до альтернативних ме­тодів. Це призводить до катастрофічних наслідків: отримання непрофесійної медичної допомоги і смерті хворого.

Незважаючи на загальне розуміння, що є онкологічні захворювання, зали­шається низьким рівень онкологічної настороги серед медичних працівників, проте рівень занепокоєння громад­ськості з приводу раку є високим.

Треба розуміти, що багатьом видам раку можна запобігти шляхом відповід­ної зміни способу життя і що хворого на рак часто можна вилікувати при своє­часній діагностиці.

Досвід скринінгових програм та вак­цинації в країнах, що розвиваються, свідчить, що як тільки люди розуміють основну інформацію про рак і знають, як отримати доступ до послуг, вони, як правило, звертаються за допомогою. Не менш важливим є розробка стратегій, покликаних стимулювати інформуван­ня і способи просвіти, щоб розпізнати ознаки і симптоми цієї недуги.

Результати боротьби з раком

Існують відмінності в результатах бороть­би з раком між розвиненими країнами та світом для більшості його різновидів.

Пацієнти, які піддаються лікуванню в розвинених країнах світу, невиправдано страждають і вмирають через нестачу обізнаності, ресурсів і доступу до ефек­тивних і якісних онкологічних послуг, до яких відносяться рання діагностика, відповідне лікування і догляд.

У багатьох випадках спостерігається неприйнятний розрив у лікуванні хво­рого на рак при відсутності адекватної паліативної допомоги та доступу до зне­болюючих препаратів.

Доступ до ефективного, якісного і до­ступного лікування онкологічного за­хворювання є правом усіх людей і не по­винен визначатися тим, де людина живе.

За даними Міжнародного протиракового союзу