"Імплантації замість Ампутацій".
21 квітня 2021 року Голова Делегації України Марія Мезенцева виступила в Парламенті Асамблеї Ради Європи, де підняла питання доступу пацієнток України з діагнозом рак молочної залози до сучасних методів лікування раку.
Це стало можливим за результатами зустрічі з активістками Харківського осередку Української федерації боротьби проти раку - Руху "Амазонки. Жінки в боротьбі за життя" у лютому 2021 року.
Тоді пацієнтки звернулись до депутатки з проханням підтримати Проект для жінок, які перенесли мастектомію "Імплантації замість Ампутацій".
Наводимо коротко теги виступу:
Майже 40 років тому колишня перша леді Сполучених Штатів Америки Бетті Форд оголосила світу, що у неї поставлений діагноз раку молочної залози і що для усунення пухлини їй зроблять операцію радикальної мастектомії. Це сміливе рішення Бетті Форд оголосити про свій діагноз зруйнувало стіну мовчання навколо цієї хвороби і підштовхнуло мільйони жінок пройти скринінг. В результаті цього темпи виявлення раку молочної залози в США різко зросли. Дослідники назвали це «ефектом Бетті Форд».
У структурі онкологічної захворюваності жінок найбільшу частку становить рак молочної залози. Так, відсоток випадків раку молочної залози серед усіх діагностованих випадків раку у жінок в 2020 році становить 23,1%. Україна посідає одне з перших місць у Європі за кількістю хворих на цю патологію.
Масштаби цієї проблеми катастрофічно зростають у зв’язку з відсутністю налагодженої системи масової діагностики і профілактики у системі маммологічної служби. Як наслідок, у більшості випадків рак діагностується на пізніх стадіях, що збільшує ризик смертності до 30 %.
Однак лише одні законодавчі акти не передбачають вирішення питання системного надання допомоги жінці, у якої діагностовано рак молочної залози: від діагностики, лікування – до реабілітації, протезування.
Доцільно забезпечити перегляд і внесення змін до відповідних нормативно правових актів, які унормовують відносини, права та обов’язки органів, установ і закладів у системі боротьби з предраком і раком молочної залози, щоб сприяти створенню умов для зменшення смертності жінок і збереження здорового генофонду нації.
Немає достатнього доступу до маммологів, маммографічних апаратів. Але ми мусимо розуміти, що це не тільки проблема системи, яка не бере на себе відповідальність. Це відповідальність кожного з нас.
Для раннього виявлення зовсім не обов'язково мати дороге діагностичне обладнання. У країнах, де немає широкого доступу до технології маммографії для масового скринінгу, регулярне клінічне обстеження добре підготовленими медичними працівниками, медсестрами та лікарями може допомогти діагностувати більше випадків на ранніх термінах.
Профілактика раку молочної залози - це не лише навчання та розширення можливостей жінок. Забезпечення відповідних професійних знань, навичок та ставлення медичних працівників також є вирішальним.