60% пацієнтів можуть залишитися без лікування через скорочення бюджету
Півсотні важкохворих пацієнтів прийшли під стіни Міністерства фінансів України, щоб не допустити скорочення видатків на закупівлю ліків у 2016 році. Хворі на ВІЛ/СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити, орфанні та онкологічні захворювання вимагали від Міністра фінансів Наталії Яресько виділити ту суму на закупівлю ліків, яку потребує Міністерство охорони здоров’я, щоб забезпечити базову потребу в лікуванні тяжко хворих.
У проекті бюджету на наступний рік на закупівлю медикаментів закладено всього 3,4 млрд грн. Для того, щоб забезпечити хворих потрібними ліками, Міністерство охорони здоров’я просить закласти у бюджет мінімум 8,1 млрд грн.
«Вперше в історії України Міністерство охорони здоров’я показало реальну потребу в ліках, а не за принципом «замовляємо, скільки дають», – розповідає Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України». – Якщо ж Мінфін затвердить суму у 3,4 млрд грн, то залишить без лікування 60% пацієнтів», – додає вона.
Щороку бюджет на закупівлю ліків в Україні формувався за залишковим принципом. Міністерству охорони здоров’я озвучували суму, яку Мінфін зможе виділити на лікування. МОЗ відповідно «спускало» цю суму на регіони для формування заявок. Фактично, цей бюджет ніколи не відображав реальної потреби в лікуванні. За деякими хворобами, як, наприклад, муковісцидоз чи дитяча гемофілія покривав потребу не більше, ніж на 10-20%.
Україна займає перше місце в Європі по розповсюдженню вірусних гепатитів. За даними громадських організацій, в нашій державі майже 9% населення інфіковано цим вірусом. В Європі показник поширення гепатиту становить 0,13%-3%. За таких обставин жодна держава не підпише договір про безвізовий режим з Україною, оскільки це пряма загроза для здоров’я та життя їхніх громадян.
«Якщо Мінфін сформує такий вбивчий бюджет, то більше 90% українців, хворих на гепатит, залишиться без лікування. Уже сьогодні Україна може отримати ціну на інноваційні ліки, що майже в 100 разів нижча від Європейської. Але замість того, щоб закупити ці ліки та зупинити епідемію гепатиту, держава максимально урізає бюджет. Сьогодні від підпису Яресько залежить моє життя та життя мільйонів пацієнтів, які сподіваються вилікувати цей страшний вірус», –розповідає Олег Мартинюк, голова громадської організації хворих на гепатит С «Іскра надії».
Саме до Міністра фінансів Наталії Яресько зверталися тяжкохворі українці, що тримали в руках таблички: «Яресько, обирай: жити чи померти», привертаючи увагу Міністра фінансів до того, що від її підпису залежить, отримають пацієнти потрібне лікування, чи ні.
«Відповідно до зобов’язань, взятих на себе Україною, щороку кількість людей, які отримують лікування від ВІЛ/СНІДУ має збільшуватися. Лише це може допомогти зупинити епідемію в країні. Так, в 2016 році 79 тисяч ВІЛ-позитивних пацієнтів мають знаходитися на державному лікуванні». – розповідає Сергій Дмитрієв, член Координаційної ради ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ». – Ще 50 тисяч все одно стоятимуть в черзі, чекаючи на ліки. Якщо Міністерство фінансів не виділить необхідну суму на лікування ВІЛ-позитивних пацієнтів, то наступного року ми навіть втратимо тих, хто зараз його отримує. Тобто, 3 з 4 ВІЛ-позитивних українців не отримають необхідних медикаментів».
Більше того, Мінфін з 1 січня 2016 року планує ввести ПДВ на ліки у розмірі 20%, що скоротить життя ще більшій кількості пацієнтів.