Інтерв'ю. Леман Тетяна, голова Ради Української федерації боротьби проти раку, ГО «Центр «Рівне право на життя»
МС: Що спонукало Вас створити громадську організацію «Центр «Рівне право на життя»?
Т.Л.: У 2006 році матусі поставили діагноз – рак молочної залози 3 стадії – високоагресивна форма. У міру розуміння нашої ситуації та загалом цієї проблеми в країні виникло величезне бажання бути почутою лікарями і владою. У світі жінки з таким діагнозом живуть і живуть. Існує досвід у лікуванні таких хворих. Воно дороге, але ефективне. У нас же лікарі, вісім років тому, не сприймали цей досвід, не вірили в його ефективність.
МС: Чи змінилася ситуація у вітчизняній охороні здоров’я за час функціонування Вашої організації?
Т.Л.: Можу констатувати, що ситуація змінилася, але чи стало краще? Чи стали жінки з таким діагнозом довше жити? Це – питання. Зараз лікарі вже не сперечаються з приводу необхідності застосовувати світовий стандарт лікування такої патології (рак молочної залози з HER2 статусом пухлини). Але ще минулого року держава хоч чимось (мало, не на повний курс), але допомагала пацієнткам. Цього року, і такого ще не було за всі роки незалежності України, досі не відбулись тендери із закупівлі лікарських препаратів. Це значить, що цього року онкопацієнти взагалі не побачать ліки в онкоцентрах і диспансерах.
Тому навіть не знаю, що краще: не знати про те, що тобі допоможе дороге лікування і померти від цього, або знати про таку можливість, але померти від фінансової неспроможності лікуватися?
МС: З якими проблемами найчастіше стикаються пацієнтки з раком молочної залози в Україні?
Т.Л.: Найбільша проблема у нас єдина – немає коштів, щоб вижити. Взагалі, у даних реаліях життя неможливо бути позитивно налаштованим. Якщо ми ще влітку кричали, що у переліках закупівель лікарських засобів немає препаратів таргетної терапії, на якій будується лікування онкологічних патологій у світі, то нині взагалі зайшли в глухий кут. Всі проблеми на тлі цієї стали дуже маленькими і бляклими.
МС: Постійно стикаючись з проблемами пацієнток, чи маєте готові «рецепти» для покращення медичного обслуговування? Чим може допомогти медикам громадськість?
Т.Л.: Організація, звичайно, веде проекти як і раніше – щодо раннього виявлення різних онкологічних патологій, реабілітаційні, надання консультацій тощо. Проте виявити рак на ранній стадії – це добре, але для чого? Адже важливо на цій ранній стадії і розпочати лікування... І лікуватися потрібно відповідно до теперішнього часу – у нас 21 століття. Весь світ бореться з онкологією інноваційними препаратами, які лікують і не калічать. Розумієте, про що я?
Звісно, громадськість може допомогти в організації акцій, інформаційним консультуванням, поширенням пропагандистської інформації тощо. Але громадськість не може замінити руки лікаря, його досвід і медичні знання.
Громадськість може виступати з ініціативами щодо змін у законах і системі, з тим аби сприяти забезпеченню кращій діагностиці, ефективному лікуванню та реабілітації пацієнтів, але на це йдуть роки. Влада змінюється, і все починається спочатку, й у цьому замкнутому колі так і немає місця пацієнтові. Постійно чуємо: «Грошей немає, – «попередники» розікрали». Такою є відповідь влади на всі часи. Сумно ...
Але ми не здаємося – робимо те, що в наших силах, щоб допомогти жінкам, яких спіткала ця проблема, як нас колись і наших родних. Організація має телефон гарячої лінії – 0 -800-210-123. Ми завжди готові допомогти консультацією. Є сайт, на якому можна знайти багато корисної інформації і наші контакти www.rakpobedim.com.ua. Готуємо до запуску интернет ресурс, на якому пацієнти зможуть реалізовувати свої вироби «HendMade» задля погашення фінансових потреб в лукуванні.
Пам'ятайте, що Ваше здоров'я – у Ваших руках. Профілактика – це найдешевше лікування. Здоров'я всім нам і нашим близьким!