ФОРУМ ДЛЯ СІМЕЙНИХ ЛІКАРІВ: «РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ: РОЛЬ СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ З ТОЧКИ ЗОРУ ОНКОЛОГА»
Впереддень Всеукраїнського дня боротьби з раком молочної залози Спілка захисту прав пацієнтів «Здоров’я нації» організувала проведення Форуму для сімейних лікарів «Рак молочної залози: Роль сімейного лікаря з точки зору онколога».
Форум зібрав аудиторію з лікарів-експертів із загальної практики. Серед доповідачів були Голова правління Спілки захисту прав пацієнтів «Здоров’я нації» Валентина Очеретенко, Головний спеціаліст ГУОЗ КМДА зі спеціальності «Онкологія» Дмитро Осинський, Головний спеціаліст ГУОЗ КМДА зі спеціальності «Загальна практика, сімейна медицина» Лариса Куц, хірург-мамолог Київського міського клінічного ендокринологічного центру Ігор Коваленко.
В ході Форуму піднімались важливі питання стосовно моделювання ролі сімейного лікаря у веденні пацієнтів. Лікарі-онкологи давали важливі поради сімейним лікарям щодо правильного обстеження пацієнток на наявність пухлин молочної залози для вчасного направлення до онколога в разі підозри на онкозахворювання.
Пані Валентина Очеретенко зазнчила про надзвичайну важливість ролі сімейного лікаря в такій діагностиці. Зі слів Голови правління Спілки захисту прав пацієнтів «Здоров’я нації» профілактична спрямованість - важливий принцип сімейної медицини. Прогнозування ризику розвитку окремих захворювань, доклінічна їх діагностика, своєчасність інформування пацієнта, а також прийняття профілактичних заходів - найважливіші складові елементи щоденної роботи сімейного лікаря і медичної сестри. Тільки у сімейного лікаря є умотивована потреба по-справжньому займатися профілактикою в процесі повсякденної роботи із своїми пацієнтами і членами їх сімей. Пояснюється це не тільки тим, що сімейний лікар краще за інших вузькоспеціалізованих колег знає своїх пацієнтів і шкідливі для здоров'я обставини їх життя, але й тим, що тільки сімейний лікар безпосередньо зацікавлений у зниженні захворюваності прикріпленого населення.
Головний онколог міста Києва Дмитро Осинський розпочав свою доповідь із статистичних даних по місту Києву. Так, на сьогодні більше, ніж 11 000 пацієнтів з раком молочної залози знаходяться на обліку в Києві. 15-16% з них мають останню стадію раку. На думку онколога, ці цифри є песимістичними, оскільки з кожним роком спостерігається тенденція до їх приросту. При вивченні такої статистики стає зрозумілою важливість профілактичних оглядів та вчасного діагностування захворювання. За данними американських дослідників, якщо рак виявлено на ранній стадії, то вилікувати його можна на 90%. Саме тому, потрібна якісна та професійна робота з населенням як лікарів загальної практики, так і вузьких спеціалістів-онкологів, а також пацієнтських організацій. Широке впровадження профілактики дозволяє в багатьох випадках уникнути недуга та знизити захворюваність, або значно розтягнути у часі його розвиток, а також знизити смертність від раку. Специфікою раку молочних залоз є досить ранній початок розвитку метастазування. Проведення мамографічного скринінгу в розвинутих країнах стало нормою. Загальними правилами є проходження мамографії у жінок старше 45-50 років кожні 2-3 роки, в проміжках – регулярне самообстеження та клінічне обстеження молочних залоз лікарями.
Ігор Коваленко зазначив, що кожна з 10 жінок в Європейському Союзі знаходиться в групі ризику розвитку раку молочної залози. У 95.8% випадків захворювання жінки продовжують активне здорове життя, якщо онкозахворювання було діагностоване на ранній стадії. Пан Ігор звернувся до сімейних лікарів із закликом залучатись до активного лобіювання самообстеження у пацієнток. Першочерговим етапом профілактики онкологічного захворювання є індивідуальний підхід до визначення ступеня ризику його виникнення для кожної конкретної людини. Для цього необхідно проаналізувати сукупність факторів, що впливають на виникнення та розвиток онкозахворювання. Так, серед факторів ризику виділяють вікові, генетичні, репродуктивні, гормональні, фактори, пов’язані з навколишнім середовищем та особливості харчування, куріння та алкоголь, нестача фізичної активності, ожиріння, нестача вітаміну Д, вплив іонізуючої радіації. Піки розвитку рак молочної залози: в 40-45 років та 70-75 років. Лікар також нагадав колегам про методику огляду молочних залоз, про стратегію самообстеження для жінок та дав відповіді на запитання сімейних лікарів.
Лариса Куц як головний спеціаліст сімейної медицини в місті Києві підсумувала важливість розробки правильного професійного підходу до підготовки спеціалістів-сімейних лікарів у веденні пацієнтів. Так, на її думку, мають бути розроблені чіткі локальні протоколи, яких будуть дотримуватись лікарі загальної практики при профілактичних оглядах своїх пацієнтів.
Важливо, щоб даний Форум став тільки початком тісної взаємодії сімейного лікаря та пацієнта. Спілка захисту прав пацієнтів «Здоров’я нації» при підтримці Головного управління охорони здоров’я КМДА планують проведення для сімейних лікарів регулярних тренінгів з вузьких медичних спеціальностей, в тому числі з онкології.